Tehničko Znanje

Urea

Biljke ne apsorbuju mokraćni azot. Neophodan uslov da se urea apsorbuje u korenu i koristi u usevu je da se pretvori u amonijak.

Ova konverzija se odvija brzo na visokim temperaturama leta i posebno sporo na niskim temperaturama koje vladaju zimi. Zbog ovakvog ponašanja uree, zrno ostaje izloženo azotu u kritičnim fazama uranjanja i bokovanja. Naprotiv, u kasnijim fazama stvara se višak azota, što pogoduje rastu vegetacije na račun plodova, smanjuje prinose i odlaže sazrevanje, pogoršavajući kvalitet.

Tokom konverzije uree u amonijačni azot, velike količine azota se oslobađaju u obliku amonijaka u atmosferu, izazivajući značajne gubitke.

Upotreba inhibitora ureaze u urei, kako bi se smanjili gasoviti gubici azota, ne rešava u potpunosti problem na terenu, jer su specifične supstance nestabilne tokom vremena kada se primenjuju na zrna đubriva, a na njihovu efikasnost presudno utiče uslovima životne sredine . To su hemijski molekuli, na koje se od trenutka primene

Urea se lako razlaže pri visokim temperaturama okoline, u uslovima visoke atmosferske i zemljišne vlage i u prisustvu organske materije, biljnih ostataka ili vegetacije na površini polja.

U idealnim uslovima, prema samim kompanijama za inhibitore ureaze, zaštita koju nude urei je između 5 i 15 dana, bez gubitka čak ni u tom periodu. Osim toga, njihova efikasnost je drastično smanjena ili čak eliminisana, u slučaju lošeg ili dužeg skladištenja đubriva ili uslova u polju koji ne pogoduju njihovom delovanju.

Dodatni nesporazum, koji je preovladao poslednjih godina (samo u Grčkoj), je da mokraćna đubriva koja sadrže inhibitore ureaze štite ureu i smanjuju gubitke azota u dubljim slojevima zemljišta. Ono što je zapravo tačno jeste da azot ostaje potpuno nezaštićen od ispiranja, kako tokom 5-15 dana koliko deluje inhibitor ureaze (urea nije dovoljno zadržana u koloidima u zemljištu), tako i nakon ovog vremenskog perioda, gde je sada đubrivo. ponaša se kao obična urea.

Prednosti

Među prednostima uree treba pomenuti njenu relativno nižu cenu u poređenju sa drugim azotnim đubrivima, što je uglavnom posledica niže cene proizvodnje, kao i smanjenih troškova transporta zbog visokog sadržaja azota.

Nedostaci

Među njegovim nedostacima je činjenica da svi eksperimentalni i istraživački podaci karakterišu ureu kao podređeni oblik azota za biljke i potvrđuju njenu nižu nutritivnu vrednost u poređenju sa svim drugim azotnim đubrivima.

Dosadašnja merenja prinosa pokazuju nižu produktivnost useva đubrenih ureom od onih đubrenih bilo kojim drugim azotnim đubrivom.

Tokom proteklih pedeset godina, hemijska industrija je ulagala kontinuirane napore da smanji negativne karakteristike uree i poboljša njeno korišćenje u biljkama.

U tom kontekstu, niz tehnologija, kao što je mešanje sa sumpornim amonijakom, tretiranje inhibitorima, stvaranje polimerizovanih molekula, pokrivanje sumporom ili smolama, itd. su razvijeni da bi se povećala njegova svarljivost i da bi urea postala pouzdan izvor azota za useve.

Gore navedene tehnologije su poboljšale njegove višestruke nedostatke, ali do danas nisu uspele da od uree naprave đubrivo uporedive nutritivne vrednosti, u odnosu na sva druga azotna đubriva (NTHA, NA, ANA).

Osnovno pravilo ostaje:

«Zaista dobar proizvod ne treba poboljšati. Trguje se onako kako jeste»

Primena na zrna

Primena uree na zrna mora se obaviti rano i sa većom količinom azota od potrebne (čak i kada se koristi inhibirana urea), jer pri niskim temperaturama zemljišta zimi, neasimilibilni mokraćni azot mora imati vremena da se pretvori u asimilabilni amonijak. i da se adekvatno pokriju visoke potrebe za žitom u fazama pletenja i strništa.

Kasne primene uree dale su negativne rezultate, u pogledu iskorišćenja azota iz useva u fazama pre branja iu pogledu konačnih prinosa u voću.

 

Vidi više