Krompir
fertilization guide

Plan đubrenja krompir

Krompir uspeva na dubokom i plodnom zemljištu, srednje do fine teksture, sa adekvatnom drenažom i provetravanjem. Peskovita ilovača sa obiljem organske materije smatra se idealnom za visok prinos i kvalitet krompira.

Siromašna peskovita zemljišta koja ne zadržavaju vlagu idealna su za ranije sorte, uz obaveznu primenu đubriva i navodnjavanje.

Usev krompira uspeva na zemljištima koja imaju pH vrednost između 4,5 i 7,5, idealno između 5,5 i 6.

U poređenju sa ostalim usevima, krompir karakteriše izuzetno visoka produkcija biljne mase u kratkom vremenskom periodu.

Za postizanje visokog prinosa, potrebna je ishrana dovoljnom količinom hranljivih materija tokom celog vegetativnog razvoja. Krompir ima velike zahteve za hranljivim materijama potrebne za uspešan razvoj korena, izdanaka i krtola.

Godišnje biljne potrebe za prinos od 50t (kg/ha)
Tip Azot
(N)
Fosfor
(P2O5)
Kalijum
(K2O)
Magnezijum
(MgO)
Sulfur
(S)
Podzemno 70 36 110 25 15
Nadzemno 180 84 260 45 25
Ukupno 250 120 370 70 40

Od nicanja do početka razvoja krtola

Από το φύτρωμα έως την έναρξη της κονδυλοποίησης

Neposredno posle nicanja, na površinu zemljišta izbijaju izdanci i listovi, dok se koren i stoloni razvijaju u zemljištu, gde će se kasnije formirati krtole.

Za vreme ove faze, primarni cilj je formiranje snažnog korenovog sistema čija je uloga snabdevanje biljke hranljivim materijama i vodom.

U ovoj fazi, akcenat je na ranom razvoju bogate lisne mase koja omogućava proizvodnju obilja hranljivih materija koje u kasnijim fazama razvoja mirgiraju u stolone i učestvuju u formiranju krtola.

Opšte stanje useva ima odlučujuću ulogu u formiranju krtola kao finalnog proizvoda.

(N)Azot stimulira brz rast, povećava broj listova i pojačava njihovu fotosintetičku aktivnost . U ovoj fazi treba izbjegavati prekomjernu opskrbu dušikom, jer to dovodi do pretjeranog vegetativnog rasta, dok odgađa početak formiranja gomolja i smanjuje proizvodnju.

(P)Fosfor je najznačajniji nutrijent tokom ovog perioda. Pospešuje rast korenovog sistema i dovodi do ranog nicanja. Adekvatna opskrba usjeva fosforom ubrzava početak formiranja gomolja i povećava prinose.

(Κ)Kalijum pojačava rast korijena i listova i reguliše ravnotežu vode unutar biljke, štiteći usev od bolesti i nepovoljnih vremenskih uslova.

(Ca/Mg)Kalcij je potreban za rast korijena, listova i tkivo u razvoju i pomaže biljci da prevlada bilo kakav stres iz okoline. Magnezij pojačava fotosintezu, doprinosi proizvodnji ugljikohidrata i pojačava njihovu migraciju u stolone kako bi se mogli formirati gomolji.

Od početka do kraja formiranja krtola

Από την έναρξη της κονδυλοποίησης έως και την ολοκλήρωσή της

Neposredno posle nicanja, na površinu zemljišta izbijaju izdanci i listovi, dok se koren i stoloni razvijaju u zemljištu, gde će se kasnije formirati krtole.

(Ν)Azot održava snažnu fotosintetičku aktivnost listova, koja je potrebna za formiranje gomolja. Dodavanje dušika u procesu formiranja gomolja treba izbjegavati, jer to produžava nauštrb proizvodnje, a smanjuje broj stolona koji će se razviti u krtole.

(P)Fosfor utiče na formiranje gomolja više nego bilo koji drugi nutrijent. To je ključni element koji određuje broj gomolja koji će se formirati i nastaviti rasti.

(Κ), (Mg)Kalijum i Magnezijum poboljšavaju fotosintetski kapacitet listova i povećanje proizvodnje ugljikohidrata, kao i sudjelovanje u migraciji potonjih u formiranje gomolja.

Od početka do kraja formiranja krtola

Από την έναρξη αύξησης των κονδύλων έως το τελικό μέγεθος

Proces formiranja krtola počinje u ovo vreme. Proizvodi fotosinteze se kreću u stolone čiji vrhovi počinju da se uvećavaju.

U ovoj fazi, krompir pokazuje najveće potrebe za hranljivim materijama i vodom nego u bilo kojoj drugoj fazi.

(Ν)Azot značajno doprinosi rastu gomolja. Učestvuje u proizvodnji proteina koji se pohranjuju u gomoljima, a takođe produžava životni vek listova, koji predstavljaju glavni izvor ishrane za krtole.

(P) – Tokom ovog vremena punjenja, Fosfor ima odlučujući uticaj na konačnu veličinu krtole. Učestvuje u proizvodnji skladišnih materija u nadzemnom delu biljke, dok različite količine fosfora migriraju iz biljaka u krtole.

(Κ) – Tokom faze rasta gomolja, Kalijum je element koji se apsorbuje najbržom brzinom i u najvećim količinama po usevu. Doprinosi proizvodnji ugljikohidrata u listovima i njihovoj migraciji u gomolje. Adekvatna zaliha kalijuma tokom ovog perioda je odlučujuća za visinu i kvalitet finalnog proizvoda.

(Mg/Ca)Magnezijum i Kalcij imaju odlučujući efekat na razvoj gomolja. Magnezij povećava fotosintetičku aktivnost i podstiče migraciju ugljikohidrata u gomolje. Kalcij doprinosi pravilnom formiranju gomolja, štiti ih od prirodnih problema i potiče zdrav razvoj kože.

Od rasta krtola do berbe

Από το γέμισμα των κονδύλων έως και την συγκομιδή

U ovoj fazi, proteini i ugljeni hidrati proizvedeni u listovima kao i voda i određena količina neorganskih hranljivih materija koje se već nalaze u biljci kao i one koji su unete usvajanjem iz zemljišta, migriraju u krtole i podstiču povećavanje njihove težine i veličine.

Tokom ovog perioda, količine azota (Ν) treba da ostanu na niskim nivoima. Previše azota u ovoj fazi će povećati procenat proteina, odgoditi proizvodnju i smanjiti kvalitet gomolja. Naprotiv, adekvatna zaliha kalijuma (Κ) će povećati akumulaciju škroba u gomoljima, optimizirati njihove kvalitativne karakteristike i – u kombinaciji sa fosforom (P) – poboljšati kvalitet i debljinu pokožice i produžiti skladištenje nakon berbe.

Cilj je ispuniti zahteve biljaka prema onim hranljivim elementima koji su joj neophodni za razvoj snažnog korenovog sistema i za rano i optimalno nicanje koje podstiče formiranje krtola.

Ključno je da unete količine fosfora i kalijuma za vreme osnovnog đubrenja pokrivaju najmanje 2/3 ukupnih potreba. Ovi hranljivi elementi treba da budu dostupni usevu što ranije, da bi se postigao visok prinos. Sa druge strane, snabdevanje azotom ne treba da prelazi 30 do 40 % od ukupnih potreba useva tokom osnovnog đubrenja.

Snabdevanje zasada jabuke u ovoj fazi razvoja:

  • ● ⅓ of Ukupan azot (N)
  • ● ⅔ of Fosfor (P) and Potassium (K)
  • ● ½ ili ukupna količina potrebnog Magnezijuma (Mg)

Tokom osnovnog đubrenja, azot treba uneti u zemljište u amonijačnom obliku jer je stopa usvajanja tokom početnih faza razvoja niska i usvajanje teče polako. Upotrebom nitratnog oblika azota (ΝΟ3-) dolazi do velikih gubitaka i ometanja usvajanja fosfora.

The fertilizers recommended for use are stabilized fertilizers (NutrActive), as they protect Ammoniacal Nitrogen and ensure crop growth for longer periods of time, or complex multi-nutrient fertilizers with nanopolymer technology (Ωmega fert), which prevent the immobilization of nutrients in the soil, ensuring the adequate supply of plants with easily assimilable components, in all periods of high demand.

Primena đubriva u krompir
Tip đubrivaVreme primeneDosage* (kg/ha)

NutrActive special 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
NutrActive triple-S 15-15-15 (+25)
Ωmega fert 12-8-17 (+30) +2MgO +2CaO +TE
Ωmega fert 14-8-18 (+30) +2MgO +TE
Ωmega fert 14-18-14 (+27)
Complefert CalMag 8-12-18 (+35) +3MgO +3CaO +TE
Complefert blue-star 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
Complefert extra 12-10-20 (+28) +2MgO +TE
Organofert 12-12-12 (+35) +10%O.M.

Osnovno đubrenje

1000 – 1600 kg

* Navedene količine primene su predlog, za konkretne programe primene đubriva u određenim zasadima i usevima, potražiti savet lokalnog agronoma.

 

Neposredno posle nicanja (prva aplikacija)

Cilj je formiranje bogate lisne mase koja doprinosi zdravom formiranju krtola.
It is recommended that Nitrogen and Calcium be applied early, once the crop has sprouted, while Phosphorus should be added later, before the onset of tuber formation.
Snabdevanje zasada jabuke u ovoj fazi razvoja:
● ⅓ of Nitrogen (Ν)
● ⅓ of Phosphorus (P)
● ½ of Magnesium (Mg)
● ½ of Calcium (Ca)
The use of Nitrogen fertilizers with nanopolymer techmology or slow-realize Ammoniacal Nitrogen (Ωmega 26N – NutrActive), or complex multi-nutrient (Complefert) fertilizers is recommended, as they ensure the even growth of both the above-ground and underground parts of the plants and promote a healthy tuber formation. Part of the required Nitrogen and Potassium can be supplied through the irrigation system, in the forms of Calcium Nitrate or Potassium Sulphate, thus covering the needs of the crop in Calcium and Potassium.

Faza završetka formiranja krtola (druga aplikacija)

Cilj druge aplikacija prilikom prihane krompira je da ispuni visoke zahteve biljke prema hranljivim materijama da bi se krtole neometano razvijale. U ovoj fazi prihrana se primenjuje pre završetka formiranja krtola i naglasak treba da bude na primeni đubriva koja sadrže azot i kalijum.

Snabdevanje zasada jabuke u ovoj fazi razvoja:

  • ● ⅓ of Ukupan azot (N)
  • ● ⅓ of Potassium (K)

Preporučuje se upotreba NP đubriva iz linije Complefert koja su veoma rastvorljiva i snabdevaju usev potpuno usvojivim oblicima Ν, P, K, S, Mg, i mikroelementima, da bi se osiguralo povećanje veličine i težine krtola.

Primena đubriva u krompir
Tip đubrivaVreme primeneDosage* (kg/ha)

NutrActive 27N 27-0-0 (+27)
NutrActive 26Ν Boro-plus 26-0-0 (+27) +0,3B
Novacan special 27N stabil 27-0-0 +5MgO +0,2B
Ωmega favorite 24-0-0 (+32) +2MgO +0,3B
Ωmega 26N 26-0-0 (+29)
Ωmega 26N solub 26-0-0 (+29)
Fertammon 26 26-0-0 (+29)
Fertammon 26 solub 26-0-0 (+29)
Fertammon special 25-0-0 (+29) +0,5Zn +0,5FeSO4
SulfoCan Borax 24-0-0 (+14) +11CaO +0,3B

Odmah nakon nicanja

250 – 500 kg

Complefert CalMag 8-12-18 (+35) +3MgO +3CaO +TE
Complefert blue-star 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
Complefert extra 12-10-20 (+28) +2MgO +TE
Complefert magni-plus 14-7-14 (+25) +4MgO +0,1Fe +0,1Zn

Na početku porasta krtola

400 – 500 kg

* Navedene količine primene su predlog, za konkretne programe primene đubriva u određenim zasadima i usevima, potražiti savet lokalnog agronoma.

 
Osnovno đubrenje Odmah nakon nicanja Na početku porasta krtola
Krompir Complefert®
Ωmega fert®
NutrActive®
NutrActive®
Novacan stabil®
Fertammon®
Nitrocan®
Complefert®

Basic fertilizers

  • NutrActive special 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
  • NutrActive triple-S 15-15-15 (+25)
  • Ωmega fert 12-8-17 (+30) +2MgO +2CaO +TE
  • Ωmega fert 14-8-18 (+30) +2MgO +TE
  • Ωmega fert 14-18-14 (+27)
  • Complefert CalMag 8-12-18 (+35) +3MgO +3CaO +TE
  • Complefert blue-star 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
  • Complefert extra 12-10-20 (+28) +2MgO +TE
  • Complefert magni-plus 14-7-14 (+25) +4MgO +0,1Fe +0,1Zn
  • Organofert 12-12-12 (+35) +10%O.M.
ComplefertComplefertComplefert

Azotna đubriva

  • NutrActive 27N 27-0-0 (+27)
  • NutrActive 26Ν Boro-plus 26-0-0 (+27) +0,3B
  • Novacan special 27N stabil 27-0-0 +5MgO +0,2B
  • Ωmega favorite 24-0-0 (+32) +2MgO +0,3B
  • Ωmega 26N 26-0-0 (+29)
  • Ωmega 26N solub 26-0-0 (+29)
  • Fertammon 26 26-0-0 (+29)
  • Fertammon 26 solub 26-0-0 (+29)
  • Fertammon special 25-0-0 (+29) +0,5Zn +0,5FeSO4
  • SulfoCan Borax 24-0-0 (+14) +11CaO +0,3B
NutrActive 27nNutrActive 27nNutrActive 27n

(Osnovno đubrenje – Prihrana)

  • ● Produžena ishrana useva zahvaljujući azotu koji se sporo oslobađa.
  • ● Kompletna ishrana, u skladu sa potrebama useva tokom svih faza razvoja.
  • ● Increased tuber formation due to the supply of both forms of Nitrogen to the plants
  • ● Gubici usled ispiranja i isparavanja su svedeni na minimum.
  • ● Poboljšano usvajanje vode i hranljivih materija.
  • ● Visoka rastvorljivost fosfora, do 90%, za ishranu useva na svim tipovima zemljišta.
  • ● Kalijum je u obliku kalijum sulfata, za veći prinos i bolji kvalitet proizvodnje.
  • ● Dodatak u vidu sumpora je značajan za bolje iskorišćavanje azota i fosfora.
  • ● Garantovana ishrana useva na svim tipovima zemljišta i u svim vremenskim uslovima.

(Osnovno đubrenje – Prihrana)

  • • Protecting fertilizer nutrients from soil components and increasing their availability to potato.
    • Increased uptake and utilization of Phosphorus and basic cations (K, Mg, Ca) by plants, for a long time.
    • Chelating of the Trace Elements (B, Zn) of the fertilizer, keeping them active for the plants in periods of high demand.
    • Immediately and long-term supply of Nitrogen, adapted to the needs of the culture.
    • Creating a strong root system, for better uptake of nutrients and water.
    • Reducing the water stress of plants, in conditions of low soil moisture.
    • Mobilization of the bound nutrients of the soil and their utilization by the crop.
    • Rich in Sulphur, improve the exploitation of Nitrogen, Phosphorus and Trace Elements.
    • Integrated nutrition and higher yields, in any soil and climate conditions.

(Osnovno đubrenje – Prihrana)

  • ● Bogata primarnim (N, P, K) i sekundarnim (S, Mg) elementima, kao i mikroelementima (B, Zn) i pružaju usevu potpunu ishranu koja uključuje sve neophodne hranljive materije.
  • ● Potpuno usvojivi oblici hranljivih materija koji se nalaze u specijalizovanom odnosu, prilagođenom usevu krompira.
  • ● Visok sadržaj amonijačnog oblika azota, za produženu ishranu useva.
  • ● Kalijum je u obliku kalijum sulfata, za veći prinos i bolji kvalitet proizvodnje.
  • ● Visoka rastvorljivost fosfora, do 90%, za ishranu useva na svim tipovima zemljišta.
  • ● Dodatak u vidu sumpora je značajan za bolje iskorišćavanje azota, fosfora i mikroelemenata.
  • ● Специально разработан для реагировать на почву и климат условия Греции

Krompir uspeva na dubokom i plodnom zemljištu, srednje do fine teksture, sa adekvatnom drenažom i provetravanjem. Peskovita ilovača sa obiljem organske materije smatra se idealnom za visok prinos i kvalitet krompira.

Siromašna peskovita zemljišta koja ne zadržavaju vlagu idealna su za ranije sorte, uz obaveznu primenu đubriva i navodnjavanje.

Usev krompira uspeva na zemljištima koja imaju pH vrednost između 4,5 i 7,5, idealno između 5,5 i 6.

U poređenju sa ostalim usevima, krompir karakteriše izuzetno visoka produkcija biljne mase u kratkom vremenskom periodu.

Za postizanje visokog prinosa, potrebna je ishrana dovoljnom količinom hranljivih materija tokom celog vegetativnog razvoja. Krompir ima velike zahteve za hranljivim materijama potrebne za uspešan razvoj korena, izdanaka i krtola.

Godišnje biljne potrebe za prinos od 50t (kg/ha)
Tip Azot
(N)
Fosfor
(P2O5)
Kalijum
(K2O)
Magnezijum
(MgO)
Sulfur
(S)
Podzemno 70 36 110 25 15
Nadzemno 180 84 260 45 25
Ukupno 250 120 370 70 40

Od nicanja do početka razvoja krtola

Από το φύτρωμα έως την έναρξη της κονδυλοποίησης

Neposredno posle nicanja, na površinu zemljišta izbijaju izdanci i listovi, dok se koren i stoloni razvijaju u zemljištu, gde će se kasnije formirati krtole.

Za vreme ove faze, primarni cilj je formiranje snažnog korenovog sistema čija je uloga snabdevanje biljke hranljivim materijama i vodom.

U ovoj fazi, akcenat je na ranom razvoju bogate lisne mase koja omogućava proizvodnju obilja hranljivih materija koje u kasnijim fazama razvoja mirgiraju u stolone i učestvuju u formiranju krtola.

Opšte stanje useva ima odlučujuću ulogu u formiranju krtola kao finalnog proizvoda.

(N)Azot stimulira brz rast, povećava broj listova i pojačava njihovu fotosintetičku aktivnost . U ovoj fazi treba izbjegavati prekomjernu opskrbu dušikom, jer to dovodi do pretjeranog vegetativnog rasta, dok odgađa početak formiranja gomolja i smanjuje proizvodnju.

(P)Fosfor je najznačajniji nutrijent tokom ovog perioda. Pospešuje rast korenovog sistema i dovodi do ranog nicanja. Adekvatna opskrba usjeva fosforom ubrzava početak formiranja gomolja i povećava prinose.

(Κ)Kalijum pojačava rast korijena i listova i reguliše ravnotežu vode unutar biljke, štiteći usev od bolesti i nepovoljnih vremenskih uslova.

(Ca/Mg)Kalcij je potreban za rast korijena, listova i tkivo u razvoju i pomaže biljci da prevlada bilo kakav stres iz okoline. Magnezij pojačava fotosintezu, doprinosi proizvodnji ugljikohidrata i pojačava njihovu migraciju u stolone kako bi se mogli formirati gomolji.

Od početka do kraja formiranja krtola

Από την έναρξη της κονδυλοποίησης έως και την ολοκλήρωσή της

Neposredno posle nicanja, na površinu zemljišta izbijaju izdanci i listovi, dok se koren i stoloni razvijaju u zemljištu, gde će se kasnije formirati krtole.

(Ν)Azot održava snažnu fotosintetičku aktivnost listova, koja je potrebna za formiranje gomolja. Dodavanje dušika u procesu formiranja gomolja treba izbjegavati, jer to produžava nauštrb proizvodnje, a smanjuje broj stolona koji će se razviti u krtole.

(P)Fosfor utiče na formiranje gomolja više nego bilo koji drugi nutrijent. To je ključni element koji određuje broj gomolja koji će se formirati i nastaviti rasti.

(Κ), (Mg)Kalijum i Magnezijum poboljšavaju fotosintetski kapacitet listova i povećanje proizvodnje ugljikohidrata, kao i sudjelovanje u migraciji potonjih u formiranje gomolja.

Od početka do kraja formiranja krtola

Από την έναρξη αύξησης των κονδύλων έως το τελικό μέγεθος

Proces formiranja krtola počinje u ovo vreme. Proizvodi fotosinteze se kreću u stolone čiji vrhovi počinju da se uvećavaju.

U ovoj fazi, krompir pokazuje najveće potrebe za hranljivim materijama i vodom nego u bilo kojoj drugoj fazi.

(Ν)Azot značajno doprinosi rastu gomolja. Učestvuje u proizvodnji proteina koji se pohranjuju u gomoljima, a takođe produžava životni vek listova, koji predstavljaju glavni izvor ishrane za krtole.

(P) – Tokom ovog vremena punjenja, Fosfor ima odlučujući uticaj na konačnu veličinu krtole. Učestvuje u proizvodnji skladišnih materija u nadzemnom delu biljke, dok različite količine fosfora migriraju iz biljaka u krtole.

(Κ) – Tokom faze rasta gomolja, Kalijum je element koji se apsorbuje najbržom brzinom i u najvećim količinama po usevu. Doprinosi proizvodnji ugljikohidrata u listovima i njihovoj migraciji u gomolje. Adekvatna zaliha kalijuma tokom ovog perioda je odlučujuća za visinu i kvalitet finalnog proizvoda.

(Mg/Ca)Magnezijum i Kalcij imaju odlučujući efekat na razvoj gomolja. Magnezij povećava fotosintetičku aktivnost i podstiče migraciju ugljikohidrata u gomolje. Kalcij doprinosi pravilnom formiranju gomolja, štiti ih od prirodnih problema i potiče zdrav razvoj kože.

Od rasta krtola do berbe

Από το γέμισμα των κονδύλων έως και την συγκομιδή

U ovoj fazi, proteini i ugljeni hidrati proizvedeni u listovima kao i voda i određena količina neorganskih hranljivih materija koje se već nalaze u biljci kao i one koji su unete usvajanjem iz zemljišta, migriraju u krtole i podstiču povećavanje njihove težine i veličine.

Tokom ovog perioda, količine azota (Ν) treba da ostanu na niskim nivoima. Previše azota u ovoj fazi će povećati procenat proteina, odgoditi proizvodnju i smanjiti kvalitet gomolja. Naprotiv, adekvatna zaliha kalijuma (Κ) će povećati akumulaciju škroba u gomoljima, optimizirati njihove kvalitativne karakteristike i – u kombinaciji sa fosforom (P) – poboljšati kvalitet i debljinu pokožice i produžiti skladištenje nakon berbe.

Cilj je ispuniti zahteve biljaka prema onim hranljivim elementima koji su joj neophodni za razvoj snažnog korenovog sistema i za rano i optimalno nicanje koje podstiče formiranje krtola.

Ključno je da unete količine fosfora i kalijuma za vreme osnovnog đubrenja pokrivaju najmanje 2/3 ukupnih potreba. Ovi hranljivi elementi treba da budu dostupni usevu što ranije, da bi se postigao visok prinos. Sa druge strane, snabdevanje azotom ne treba da prelazi 30 do 40 % od ukupnih potreba useva tokom osnovnog đubrenja.

Snabdevanje zasada jabuke u ovoj fazi razvoja:

  • ● ⅓ of Ukupan azot (N)
  • ● ⅔ of Fosfor (P) and Potassium (K)
  • ● ½ ili ukupna količina potrebnog Magnezijuma (Mg)

Tokom osnovnog đubrenja, azot treba uneti u zemljište u amonijačnom obliku jer je stopa usvajanja tokom početnih faza razvoja niska i usvajanje teče polako. Upotrebom nitratnog oblika azota (ΝΟ3-) dolazi do velikih gubitaka i ometanja usvajanja fosfora.

The fertilizers recommended for use are stabilized fertilizers (NutrActive), as they protect Ammoniacal Nitrogen and ensure crop growth for longer periods of time, or complex multi-nutrient fertilizers with nanopolymer technology (Ωmega fert), which prevent the immobilization of nutrients in the soil, ensuring the adequate supply of plants with easily assimilable components, in all periods of high demand.

Primena đubriva u krompir
Tip đubrivaVreme primeneDosage* (kg/ha)

NutrActive special 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
NutrActive triple-S 15-15-15 (+25)
Ωmega fert 12-8-17 (+30) +2MgO +2CaO +TE
Ωmega fert 14-8-18 (+30) +2MgO +TE
Ωmega fert 14-18-14 (+27)
Complefert CalMag 8-12-18 (+35) +3MgO +3CaO +TE
Complefert blue-star 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
Complefert extra 12-10-20 (+28) +2MgO +TE
Organofert 12-12-12 (+35) +10%O.M.

Osnovno đubrenje

1000 – 1600 kg

* Navedene količine primene su predlog, za konkretne programe primene đubriva u određenim zasadima i usevima, potražiti savet lokalnog agronoma.

 

Neposredno posle nicanja (prva aplikacija)

Cilj je formiranje bogate lisne mase koja doprinosi zdravom formiranju krtola.
It is recommended that Nitrogen and Calcium be applied early, once the crop has sprouted, while Phosphorus should be added later, before the onset of tuber formation.
Snabdevanje zasada jabuke u ovoj fazi razvoja:
● ⅓ of Nitrogen (Ν)
● ⅓ of Phosphorus (P)
● ½ of Magnesium (Mg)
● ½ of Calcium (Ca)
The use of Nitrogen fertilizers with nanopolymer techmology or slow-realize Ammoniacal Nitrogen (Ωmega 26N – NutrActive), or complex multi-nutrient (Complefert) fertilizers is recommended, as they ensure the even growth of both the above-ground and underground parts of the plants and promote a healthy tuber formation. Part of the required Nitrogen and Potassium can be supplied through the irrigation system, in the forms of Calcium Nitrate or Potassium Sulphate, thus covering the needs of the crop in Calcium and Potassium.

Faza završetka formiranja krtola (druga aplikacija)

Cilj druge aplikacija prilikom prihane krompira je da ispuni visoke zahteve biljke prema hranljivim materijama da bi se krtole neometano razvijale. U ovoj fazi prihrana se primenjuje pre završetka formiranja krtola i naglasak treba da bude na primeni đubriva koja sadrže azot i kalijum.

Snabdevanje zasada jabuke u ovoj fazi razvoja:

  • ● ⅓ of Ukupan azot (N)
  • ● ⅓ of Potassium (K)

Preporučuje se upotreba NP đubriva iz linije Complefert koja su veoma rastvorljiva i snabdevaju usev potpuno usvojivim oblicima Ν, P, K, S, Mg, i mikroelementima, da bi se osiguralo povećanje veličine i težine krtola.

Primena đubriva u krompir
Tip đubrivaVreme primeneDosage* (kg/ha)

NutrActive 27N 27-0-0 (+27)
NutrActive 26Ν Boro-plus 26-0-0 (+27) +0,3B
Novacan special 27N stabil 27-0-0 +5MgO +0,2B
Ωmega favorite 24-0-0 (+32) +2MgO +0,3B
Ωmega 26N 26-0-0 (+29)
Ωmega 26N solub 26-0-0 (+29)
Fertammon 26 26-0-0 (+29)
Fertammon 26 solub 26-0-0 (+29)
Fertammon special 25-0-0 (+29) +0,5Zn +0,5FeSO4
SulfoCan Borax 24-0-0 (+14) +11CaO +0,3B

Odmah nakon nicanja

250 – 500 kg

Complefert CalMag 8-12-18 (+35) +3MgO +3CaO +TE
Complefert blue-star 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
Complefert extra 12-10-20 (+28) +2MgO +TE
Complefert magni-plus 14-7-14 (+25) +4MgO +0,1Fe +0,1Zn

Na početku porasta krtola

400 – 500 kg

* Navedene količine primene su predlog, za konkretne programe primene đubriva u određenim zasadima i usevima, potražiti savet lokalnog agronoma.

 
Osnovno đubrenje Odmah nakon nicanja Na početku porasta krtola
Krompir Complefert®
Ωmega fert®
NutrActive®
NutrActive®
Novacan stabil®
Fertammon®
Nitrocan®
Complefert®

Basic fertilizers

  • NutrActive special 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
  • NutrActive triple-S 15-15-15 (+25)
  • Ωmega fert 12-8-17 (+30) +2MgO +2CaO +TE
  • Ωmega fert 14-8-18 (+30) +2MgO +TE
  • Ωmega fert 14-18-14 (+27)
  • Complefert CalMag 8-12-18 (+35) +3MgO +3CaO +TE
  • Complefert blue-star 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
  • Complefert extra 12-10-20 (+28) +2MgO +TE
  • Complefert magni-plus 14-7-14 (+25) +4MgO +0,1Fe +0,1Zn
  • Organofert 12-12-12 (+35) +10%O.M.
ComplefertComplefertComplefert

Azotna đubriva

  • NutrActive 27N 27-0-0 (+27)
  • NutrActive 26Ν Boro-plus 26-0-0 (+27) +0,3B
  • Novacan special 27N stabil 27-0-0 +5MgO +0,2B
  • Ωmega favorite 24-0-0 (+32) +2MgO +0,3B
  • Ωmega 26N 26-0-0 (+29)
  • Ωmega 26N solub 26-0-0 (+29)
  • Fertammon 26 26-0-0 (+29)
  • Fertammon 26 solub 26-0-0 (+29)
  • Fertammon special 25-0-0 (+29) +0,5Zn +0,5FeSO4
  • SulfoCan Borax 24-0-0 (+14) +11CaO +0,3B
NutrActive 27nNutrActive 27nNutrActive 27n

(Osnovno đubrenje – Prihrana)

  • ● Produžena ishrana useva zahvaljujući azotu koji se sporo oslobađa.
  • ● Kompletna ishrana, u skladu sa potrebama useva tokom svih faza razvoja.
  • ● Increased tuber formation due to the supply of both forms of Nitrogen to the plants
  • ● Gubici usled ispiranja i isparavanja su svedeni na minimum.
  • ● Poboljšano usvajanje vode i hranljivih materija.
  • ● Visoka rastvorljivost fosfora, do 90%, za ishranu useva na svim tipovima zemljišta.
  • ● Kalijum je u obliku kalijum sulfata, za veći prinos i bolji kvalitet proizvodnje.
  • ● Dodatak u vidu sumpora je značajan za bolje iskorišćavanje azota i fosfora.
  • ● Garantovana ishrana useva na svim tipovima zemljišta i u svim vremenskim uslovima.

(Osnovno đubrenje – Prihrana)

  • • Protecting fertilizer nutrients from soil components and increasing their availability to potato.
    • Increased uptake and utilization of Phosphorus and basic cations (K, Mg, Ca) by plants, for a long time.
    • Chelating of the Trace Elements (B, Zn) of the fertilizer, keeping them active for the plants in periods of high demand.
    • Immediately and long-term supply of Nitrogen, adapted to the needs of the culture.
    • Creating a strong root system, for better uptake of nutrients and water.
    • Reducing the water stress of plants, in conditions of low soil moisture.
    • Mobilization of the bound nutrients of the soil and their utilization by the crop.
    • Rich in Sulphur, improve the exploitation of Nitrogen, Phosphorus and Trace Elements.
    • Integrated nutrition and higher yields, in any soil and climate conditions.

(Osnovno đubrenje – Prihrana)

  • ● Bogata primarnim (N, P, K) i sekundarnim (S, Mg) elementima, kao i mikroelementima (B, Zn) i pružaju usevu potpunu ishranu koja uključuje sve neophodne hranljive materije.
  • ● Potpuno usvojivi oblici hranljivih materija koji se nalaze u specijalizovanom odnosu, prilagođenom usevu krompira.
  • ● Visok sadržaj amonijačnog oblika azota, za produženu ishranu useva.
  • ● Optimalno iskorišćavanje hranljivih materija. Gubici su svedeni na minimum.
  • ● Kalijum je u obliku kalijum sulfata, za veći prinos i bolji kvalitet proizvodnje.
  • ● Visoka rastvorljivost fosfora, do 90%, za ishranu useva na svim tipovima zemljišta.
  • ● Dodatak u vidu sumpora je značajan za bolje iskorišćavanje azota, fosfora i mikroelemenata.